۱۳۸۷ شهریور ۱۱, دوشنبه

پيشگيري از ‌تنبل ‌شدن ‌چشم ‌ها‌‌

جام جم آنلاين: در طي 4 دهه اول زندگي يعني تا حدود 40 سالگي، تنبلي چشمي يا به اصطلاح آمبليوپي، بيش از هر بيماري چشمي ديگري مسوول كاهش بينايي در يك چشم است. به طور كلي و از لحاظ آماري كمي بيش از 2 درصد افراد در جوامع مختلف دنيا مبتلا به اين عارضه هستند.
در كشور ما نيز بيش از يك ميليون نفر مبتلا به اين عارضه‌اند و در واقع اين بيماري يك مساله عمده در بهداشت عمومي كشور به حساب مي‌آيد. نكته دردناك آن است كه هر يك دقيقه در دنيا يك كودك نابينا مي‌شود، در حالي كه شايع‌ترين بيماري چشمي كودكان، تنبلي چشم است.

اين موضوع تا آنجا اهميت دارد كه يكي از مهم‌ترين مباحث مطرح شده در يازدهمين كنگره سراسري اپتومتري ايران بود كه از تاريخ 30 مرداد تا يك شهريور با حمايت و مشاركت تشكل‌هاي علمي و صنفي و استادان دانشگاه‌هاي سراسر كشور در مركز همايش‌هاي رازي برگزار شد.
آمبليوپي يا تنبلي چشم يك افت بينايي است كه بر اثر مانع يا اختلال در رشد عادي بينايي ايجاد مي‌شود و در واقع گاهي اوقات بنا به دلايلي، شانس فعاليت بينايي براي يك چشم يا هر دو چشم وجود ندارد.

در بيشتر موارد آمبليوپي يك طرفه است، يعني فقط يك چشم كاهش بينايي دارد. آمبليوپي يك طرفه در نيمي از موارد با لوچي چشم (استرابيسم) و در موارد كمتري با عارضه‌اي به نام آًنيزمتروپي (يعني نامساوي بودن اندازه تصوير يك شي در دو چشم كه ناشي از اختلاف قدرت دو چشم يا همان اختلاف نمره عينك آنهاست) همراه است. خطر از دست رفتن بينايي بر اثر آمبليوپي در شيرخواران نارس، در نوزادان كم وزن و در نوزاداني كه از والدين مبتلا به آمبليوپي متولد شده‌اند 4 برابر معمول است.

وقتي چشم‌ها تنبل مي‌شوند

عواملي كه ايجاد آمبليوپي مي‌كنند گاهي آشكار هستند، مثلاً اگر چشمي با افتادگي پلك روبه‌رو باشد به صورتي كه چشم پشت پلك مخفي شده باشد و نتواند به صورت صحيح كار كند يا يك چشم از حالت مستقيم و به سوي جلو بودن خارج شده و به سمت داخل يا خارج انحراف پيدا كرده باشد؛ البته به گفته دكتر محمد آقازاده اميري، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و رئيس انجمن اپتومتري ايران، اين موارد از جمله موارد كاملاً گويا هستند كه پدر و مادر طفل، اطرافيان، مربيان مهد كودك و مدرسه اين موارد را مشاهده مي كنند و بيمار را به مراكز مخصوص ارجاع مي‌دهند.

اما مشكل در مواردي است كه علت ايجاد آمبليوپي عيوب انكساري چشم است، مثلاً نمره عينك بالا در يك چشم يا هر دو چشم وجود دارد و پيش از سن مدرسه، نيازهاي بينايي كودك در حدي است كه شايد خودش متوجه نشود و هيچ گزارشي هم به والدين خود ندهد، چون طفل فكر مي‌كند همه همان‌طور مي‌بينند كه او مي‌بيند. به همين علت مشكل بيشتر رخ مي‌نمايد.

در موارد زيادي فرد دچار اشكال در يك چشم است ولي اطرافيان مطلع نيستند و ظاهر چشم سالم است و مشكلي ندارد و فرد هم بموقع به متخصص مراجعه نمي‌كند.

حال اگر چشم بچه بر اثر يك عفونت ساده كمي قرمز شود مادر و پدر بچه بسرعت به پزشك مراجعه مي‌كنند ، اين مساله در مواردي كه كودك دچار آمبليوپي تنها در يك چشم بوده و چشم ديگرش سالم است بسيار حادتر است و منجر به پيش رفتن اختلال مي‌شود.

موفقيت نسبي درطرح غربالگري‌

همه ساله در آبان ماه، طرح غربالگري تنبلي چشم كودكان 5 3 سال در مهدهاي كودك و توسط سازمان بهزيستي و اپتومتريست‌ها به مورد اجرا در مي‌آيد كه در آن معاينات اوليه به وسيله مربيان بهداشت در مهدهاي كودك انجام مي‌شود و موارد مشكوك از نظر اختلال بينايي و تنبلي چشم براي درمان به اپتومتريست‌ها ارجاع داده مي‌شوند، ولي به گفته آقازاده اميري، متأسفانه علي‌رغم اجراي چند ساله اين طرح و تبليغات گسترده رسانه‌اي هنگام ورود كودكان به مدرسه در جريان معاينات اجباري و تست‌هاي مخصوص بينايي، مواردي از تنبلي چشم مشاهده مي‌شود كه قبلاً گزارش نشده اند و اين دسته كساني هستند كه بهپايگاه‌هاي سنجش بينايي و مهدكودك‌ها مراجعه نكرده‌اند و والدين اين كودكان اظهار مي‌كنند كه كودكشان هيچ شكايتي از بينايي خود نداشته است و در واقع اين كودكان احتياجات اوليه خود را با همان ميزان بينايي رفع كرده‌اند و از طرفي بيشتر اوقات، تنبلي چشم يك‌طرفه و يك چشم درگير اختلال است و در ظاهر، هيچ چيز غيرطبيعي به وسيله والدين ديده نمي‌شود و كودك با چشم ديگر خود كه سالم است مي‌بيند. در اين موارد معمولاً درصد بيماري و مشكل تنبلي چشم آنها در حدي پيش مي‌رود كه درمان را در آينده برايشان مشكل‌تر مي‌كند.

اهميت تشخيص بموقع اين بيماري از طرفي ولزوم توجه بيشتر به آن از طرف ديگر باعث شد در جريان برگزاري يازدهمين كنگره سراسري اپتومتري ايران كه از تاريخ 30 مرداد تا ‌يك شهريور با حمايت و مشاركت تشكل‌هاي علمي و صنفي و استادان دانشگاه‌هاي سراسر كشور در مركز همايش‌هاي رازي برگزار شد بحث اختلالات بينايي به خصوص تنبلي چشم در كنار مسائلي همچون كانتكت لنز، اپتومتري اطفال، تست‌هاي جديد اپتومتري، روش‌هاي پاراكلينيكي در اپتومتري و همچنين كارگاه‌هاي حرفه‌اي اپتومتري مورد بحث و تبادل نظر علمي قرار گيرد.

بستن چشم‌ درماني موثر براي تنبلي چشم‌

وجود يك تصوير كاملا واضح روي شبكيه در طول دوره كودكي، لازمه رشد طبيعي بينايي است. اساس و زير بناي درمان آمبليوپي نيز بر همين معنا استوار است؛ يعني نقش تمام درمان‌هاي موثر بر آمبليوپي فراهم كردن يك تصوير واضح در چشم (يا چشم‌هاي) گرفتار است كه البته در بسياري موارد با خاموش كردن موقت چشم سالم به وسيله بستن يا تاركردن آن همراه است. تصور مي‌شود كه اين درمان با تحرك بيشتر بينايي در چشم گرفتار به آن اجازه مي‌دهد، خوراك عصبي بيشتر و وسيع‌تري به مناطق بينايي مغز ارسال كند.

به گفته آقازاده اميري، از جمله مهم‌ترين و كم‌هزينه‌ترين راه‌هاي درمان تنبلي چشم، بستن چشم سالم تحت كنترل و نظارت متخصصان بينايي يا اپتومتريست‌ها و تنظيم فعاليت‌هاي بينايي خاص در قالب تمرين‌ها و بازي‌هاي مختلف و مخصوص است كه بخشي از آنها در منزل و با كنترل والدين و برخي نيز به صورت تخصصي در كلينيك‌هاي بينايي صورت مي‌گيرد.

آقازاده اميري مي‌افزايد: خوشبختانه 80 درصدآمبليوپي با اين روش در كنار تجويز عينك مناسب و تمرين‌ها در منزل قابل درمان هستند و تنها در برخي موارد نياز به درمان با دستگاه مخصوص به نام آمبليوسكوپ است كه هم اكنون در 2 مركز علمي گروه اپتومتري دانشكده‌هاي توانبخشي ايران و شهيد بهشتي وجود دارد.

تنبلي چشم پس از 7 سالگي ‌درمان‌ ندارد

درمان تنبلي چشم بعد از 7 سالگي تقريبا امكان پذير نيست؛ در حالي كه هرچه سن تشخيص تنبلي چشم كمتر باشد، احتمال درمان افزايش مي‌يابد، چراكه مركزي در مسير عصب بينايي با عبور امواج بينايي، رشد و در ديد انسان نقش موثري ايفا مي‌كند. اين مركز از دوران طفوليت تا 7 سالگي رشد مي‌كند و سپس متوقف مي‌شود.

بنابراين چنانچه به هر دليلي عبور امواج بينايي از عصب بينايي مختل شود، تنبلي چشم بروز مي‌يابد. اين در حالي است كه در سنين طفوليت عيوب انكساري يك طرفه از مهم‌ترين دلايل اختلال در عبور امواج بينايي است. همچنين لك قرنيه مي‌تواند مانع عبور واضح امواج بينايي شود. ضمن آن‌كه انحراف چشم و آب مرواريد هم مي‌تواند از ديگر دلايل بروز تنبلي چشم باشد.

به طوركلي واز آنجا كه عيوب انكساري خود به خود باعث بروز تنبلي چشم مي‌شوند، انجام معاينه و بررسي‌هاي لازم در كودكان زير 7 سال براي تشخيص عيوب انكساري ضروري است. لزوم تشخيص و درمان بموقع اين بيماري از آنجا بيشتر مي‌شود كه بدانيم تنبلي معمولا در يك چشم ايجاد مي‌شود؛ اما اگر به دلايلي، عوامل بروز تنبلي در هر دو چشم بروز كند، احتمال ايجاد تنبلي در هر دو چشم نيز وجود دارد.

فراموش نكنيم كه تنبلي چشم پس از 7 سالگي درمان ندارد و هرچه سن تشخيص كمتر باشد، احتمال درمان بيشتر است. در صورتي كه تنبلي چشم پيش از 7 سالگي تشخيص داده شود، با برطرف كردن علت ايجادكننده آن و همچنين بستن چشم سالم به منظور افزايش فشار به چشم تنبل، تنبلي چشم قابل درمان است؛ در حالي كه در برخي كودكان تا 9 سال هم ممكن است پاسخ به درمان مثبت باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

محصولات زیبایی:برای سفارش محصول روی لینک مورد نظر کلیک کنید

> کرم لایه بردار فوری صورت olive اصل

13,000 تومان

> کرم موبر دائمي باله آ - اصل آلمان

31,000 تومان

> کرم صاف و نرم کننده مو Dark & Lovely

30,000 تومان

> کرم ضد لک وضد جوش ایسنس -ESSNCE

24,000 تومان

> صابون ضدجوش ولك و جوان كننده حلزون فلور

12,000 تومان

> كرم برطرف كننده سفيدي موي سر مجيك ميكس

28,000 تومان

> اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH

10,000 تومان

> كرم گارنير سبزو قرمز(جوانسازي))GARNiER

52,000 تومان

> كرم مرواريد اصل فلور محصول فرانسه

25,000 تومان

> اسپری فرم دهنده سینه دکتر جیمز

38,000 تومان

> کرم بزرگ و سفت کننده باسن پارتنر فرانسه

48,000 تومان

> کرم روشن کننده Emami ( برای مردان )

28,000 تومان

> کرم بزرگ و سفت کننده باسن والنسی

27,000 تومان

> رفع سفیدی مو MAGIC MIX ( مجیک میکس )

45,000 تومان

> لنز رنگی چشم تک رنگ اینوا

25,000 تومان

> لنز رنگی چشم چند رنگ اینوا

25,000 تومان

> ست کامل و معجزه گر صورت چای سبز

25,000 تومان

> کرم لايه بردار و سفيدکننده Dove

22,000 تومان

> کرم موبر دوقلو قوی وجادوئی Magic clean

28,000 تومان

> ضد جوش و لک بای بای فرانسه

28,000 تومان

> ريمل هزار و يك مژه برژوا فرانسه

18,000 تومان

> کرم دوقلو روشن کننده و ضدلک قوی JIAOLI

69,000 تومان

> لوسیون رفع تیرگی مناطق حساس بدن Partner

28,000 تومان

> کرم ضد چروک و روشن کننده ولنسي 100٪ اصلي

15,000 تومان

> کرم پودر OLIVE OILE

18,000 تومان

> کرم مروارید اصل فلور-والنسی

29,000 تومان

> صابون کوسه ماهی والنسی

19,000 تومان

> -سفید کننده زیر بغل mistin(میستین)

17,000 تومان

> ست کامل و معجزه گر صورت ویتامین C

25,000 تومان

> کرم روشن کننده و زیبائی Emami (زنانه)

28,000 تومان

> ژل لاغری جلبک دریایی valensey

27,000 تومان

> جدیدترین ریمل برجوا3DMAX

15,000 تومان

> کرم رفع سفیدی موی سرYouThair

29,000 تومان

> صاف و نرم کننده مو .اصلDark & Lovely

27,000 تومان

> شامپوی مرطوب جلبک دریایی good life

18,000 تومان

> رنگ موی ریش و سبیل استراتژی ( BLACK )

35,000 تومان

> کرم لاغری پارتنر لاو

48,000 تومان

> کرم رفع سیاهی و کبودی بدن پارتنر لاو

48,000 تومان

> کپسول مایع جوان کننده پوست animate

35,000 تومان

> موبر باله آ موبر دائمی 100% تضمینی

32,000 تومان

> اتو مو استیم استایلر

61,500 تومان

> محلول درمانی رویش مو+شامبودرمانی ریزش مو

65,000 تومان

> کرم تقویتی دور چشم خاویار والنسی

30,000 تومان

> کرم رفع ترک بدن پارتنر لاو

48,000 تومان

> کرم جوان کننده دور چشم Oliveen nature

28,000 تومان

> کرم ضد پیری دست لیدی دیانا

17,000 تومان

> کرم ضد آفتاب فرانسوی Bioderma

14,000 تومان

> شامپوی رنگ موی استراتژی shampoo Strategy

35,000 تومان

> افترشیو بعد از اصلاح بانوان

28,000 تومان

> لوسیون سفید کننده چای سبز Dream Woman

28,000 تومان

> شامپوی گیاهی جین سینگ

18,000 تومان

> رنگ موی مردانه Perfect men 90

26,000 تومان

> کرم پودر ویتامین سی Dream Woman

18,000 تومان

> رنگ موی مردانه Nougat (سیاه)

32,000 تومان

> کرم رفع سیاهی بدن والنسی

34,000 تومان

> ژل لایه بردار فوری روغن زیتون Oliveen

18,000 تومان

> روغن مار دو در یک میس بیوتی

28,000 تومان

> کرم جوان کننده و آبرسان شیر خالص

48,000 تومان

> پودر معطر كننده وطراوت بخش بدن کونستانت

45,000 تومان

> ژل لاغری نیترو اصل

29,000 تومان

> كرم اسكراپ پارتنر لاو

48,000 تومان

> پودر معطر کننده بدن

36,000 تومان

> ماسکهای کلاژن دارصورت کره جنوبیpurederm

18,000 تومان

> ست کامل حجم دهنده لب

16,500 تومان

> کرم ترک شکم و پوست میس تین

22,000 تومان

> صابون بهداشتی زنانه تایگر100% موثر

15,000 تومان

> شامپو رنگ مو A+B لانا

21,000 تومان

> روغن مار ملکه زیبایی

18,000 تومان

> ست درمانی مخصوص رفع تمامی لکه های صورت

45,000 تومان

> کرم فرم دهنده و سفت کننده سیـــنه partne

40,000 تومان

> ضد جوش و لک بای بای اصل فرانسوی

22,000 تومان

> کرم لاغری بازوی پارتنر لاو

30,000 تومان

> ژل لاغر کننده باسن loreal

30,000 تومان

> [جدیدترین کرم سفید کننده مردانه Emam

30,000 تومان

> صابون ضد جوش و لك درياي مرده فلورا

12,000 تومان

> کرم فرم دهنده و سفت کننده سینه partner

48,000 تومان

> ژل حجم دهنده وبزرگ کننده لب کلاژن دارlov

10,000 تومان

> پودر سفید کننده دندان گیاهیabaan

9,500 تومان

> محلول گیاهی هندی و قرص تقویتی ضد ریزش مو

100,000 تومان

> کرم رفع سیاهی و کبودی1&PARTNER 4

35,000 تومان

لوازم:برای کسب اطلاعات بیشتر روی محصول مورد نظر کلیک کنید

> اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH

14,000 تومان

> اصلاح خانگی جاست تریم JUST A TRIM

23,000 تومان

> اصلاح مردان میکروتاچ MICRO TOUCH با کیف

25,000 تومان

> رنده برقی کنوود انگلستان KENWOOD

45,000 تومان

> گن لاغری اسلیم لیفت SLIM N LIFT

35,000 تومان

> رخت آویز جادویی واندر هنگر WONDER HANGER

15,000 تومان

> مخلوط کن چند کاره مجیک بولت آلمانی

65,000 تومان

> اتو بخار ایستاده توبی TOBI

165,000 تومان

> بخارشو هاش دو اُ ماپ الترا H2O MOP ULTRA

70,000 تومان

> ریش تراش ضد آب میکروفورس

20,000 تومان

> سالادساز نایسر دایسر آلمانی اصل

35,000 تومان

> سالادساز اسنپ اسلایس SNAP N SLICE

20,000 تومان

> اتو مو اینستایلر IN-STYLER

45,000 تومان

> فر نوری FLAVOR OVEN WAVE

70,000 تومان

> نردبان و چرخ دستی توتال ترالی

131,000 تومان

> خشک کن لباس خانگی AIR-O-DRY

57,000 تومان

> ست چاقو میراکل بلید 3 MIRACLE BLADE

63,000 تومان

> اتو مو بخار استیم استایلر STEAM STYLER

58,000 تومان

> بخارپز پرو وی استیم تاور STEAM TOWER

67,000 تومان

> نردبان چندکاره ورسالدر

126,000 تومان

> گردگیر گوداستر شارژی GO DUSTER

27,000 تومان

> غذاساز همه کاره بولت اکسپرس

121,000 تومان

> جاروی مثلثی شارژی آلمان ایتالیا

40,000 تومان

> دستگاه ورزشی توتال کُر TOTAL CORE

67,000 تومان

> چاقوی شارژی سونیک بلید SONIC BLADE

35,000 تومان

> میله بارفیکس ایرون جیم|IRON GYM

30,000 تومان

> سرخ کن بدون روغن هات پلیت اتریش

60,000 تومان

> خردکن کیچن کینگ پرو|KITCHEN KING PRO

30,000 تومان

> دستگاه رول اتوماتیک توالت فرنگی

100,000 تومان

> کفشو چرخشی

37,000 تومان

> دستگاه تصفیه آب خانگی هرت اند هرت

210,000 تومان

> ست چاقوهای کانتر CONTOUR PRO KNIVES

46,000 تومان

> دستگاه ورزشی توتال کُر اسپانیا LLC

121,000 تومان

محصولات زناشویی:برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش روی محصول مورد نظر کلیک کنید

> کرم لارگو (افزایش حجم و سایز آلت تناسلی)

33,500 تومان

> قرص آمريكايي اصلي ويگومخصوص دیرانزالی

19,000 تومان

> قطره آلمانی جدید محرک زنانه

58,000 تومان

> قرص دير انزالي 50 دقيقه اي وگادول

14,000 تومان

> اسپری تاخیری لارگوlargo delay spray

19,000 تومان

> کرم لارگو- افزایش طول و ضخامت

25,000 تومان

> اسپری تاخیری ویاگرا (آمریكا-جدید)

24,000 تومان

> مگنا RX

145,000 تومان

> دستگاه لارجر باکس

110,000 تومان

> کرم 2عددي شارک پاور مخصوص آقایان

48,000 تومان

> اسپری تاخیری Super Dooz 125000

22,000 تومان

> شارک پاور-شارک پاور قرمز رنگ-shark power

35,000 تومان

> مگنا ارایکس RX-اصل.نمایندگی فعال ایران

120,000 تومان

> ویبرادوم رومانتیک با مجوز بهداشت

19,500 تومان

> تنگ كننده-افزایش میل جن-30 خانمها

30,000 تومان

> قرص یوهیم

100,000 تومان

> قرص 4 تایی تاخیر در انزال لوواگراLUVAGRA

10,000 تومان

> کرم گیاهی ژل فورت

22,000 تومان

> ژل زناشویی اینتیمو مخصوص خانمها

30,000 تومان

> ژل آمیزشی سیمپلکس فرانسه-رومانتیک و پلژ

19,000 تومان

> قرص ویاگرای قرمز -تقویت قوا

27,000 تومان

> کرم تاخيري delay shark

22,000 تومان

> کپسول MAXMAN اصل(تقویت قوای جن سی)

27,000 تومان

> اسپری تاخیری ویاگرا-اصل با هلوگرام

19,000 تومان

> حلقه ویبرادوم رومانتیک با مجوز بهداشت

25,000 تومان

> قرص سیالیس-cialis – ایجاد نعوظ

27,000 تومان

> اسپری Tiger power

28,000 تومان

> کرم 2عددي شارک پاور آبی

38,000 تومان

> کپسول درمانگر زود انزالی MAXMAN

65,000 تومان

> کرم لارگو اصل -افزایش طول و قطر (آقایان)

33,000 تومان

> ژل آمیزشی ایزی EASY PLAY TIME GEL

22,000 تومان

> صابون مردانه روغن تمساح فرانسوی100%طبیع

15,000 تومان

> قرص ویاگرای اصل آمریکا(30 عددی)

78,000 تومان

> کپسول گیاهی تقویت کننده جنسی ساتیبو

45,000 تومان

> دستگاه لارجر باکس(با مجوز بهداشت)

110,000 تومان

> پک کامل رفع مشکلات زناشویی

99,000 تومان

> کپسول گیاهی مکس من آمریکایی اصل

50,000 تومان

> کرم شارک پاور مخصوص آقایان

28,000 تومان

> قرص سمنکس-Semenax

188,000 تومان

> ویگاریکس-تقویت بنیه جنسی

64,000 تومان

> 2عدد کرم شارک پاورآبی

36,000 تومان

> افزایش حجم (آقایان)شارک پاور

25,000 تومان

> ژل آ.م.ی.ز.ش.ی. تایگرلیدی(خانم ببره)برای

18,000 تومان

> Viamax power قهوه مردانه

75,000 تومان

> وایگورل.کرم افزایش دهنده میل ج.ن.سی

45,000 تومان

> ويگركس - پمپ تنظيم آقايان

85,000 تومان

> ژل آمیزشی اینفینیتی پلی تایم Infinity

22,000 تومان

> تقویت بنیه جنس-30 آقایان باقرصهای یوهیم

100,000 تومان

> قرص مگنارکس MAGNA+RX

145,000 تومان

> دستگاه وکیوم همراه آقایان ساخت آمریکا

85,000 تومان

> قرص سمنکس

150,000 تومان

> اسپری ویاگرا 99000 اصل

20,000 تومان

> ژل لایک ا ویرجین پلی تایمLIKE A VIRGIN

22,000 تومان

> دستگاه اکستندر مگنت دار

110,000 تومان

> تایگرکینگ tiger king

32,000 تومان

> کپسول درمان كننده زودانزالي یانگ گانگ

45,000 تومان

> کپسول و اسپری افزایش سایز آ.ل.ت Big Boy

68,000 تومان

> ژل آمیزشی دریمر پلی تایمPLAY TIME DREAME

22,000 تومان

> ست کامل درمانگر ناتوانی آقایان

110,000 تومان

> ژل آمیزشی فایر پلی تایم Play time fire

22,000 تومان

> پک محصول جنسی مردانه با اشانتیون ویژه

63,000 تومان

> Viamax power قهوه زنانه

75,000 تومان

> پمپ افزایش حجم آقایان آمریکایی

85,000 تومان

> دستگاه جس اکستندر بزرگ کننده دائمی عضو ت

235,000 تومان

> دستگاه اکستندر ساده

85,000 تومان

> قرص وایمکسVIMAX

120,000 تومان

> کپسول مکس من2 MAXMAN II

80,000 تومان

> ویگارکس

65,000 تومان

> مکس من 12 عددی اصل

30,000 تومان

> کرم لارگو اصلLARGO

32,000 تومان

> کرم گیاهی اروس انگلیسی 100%گیاهی

20,000 تومان

> ریش تراش MICROSTAR

25,000 تومان

> موکن ویزیوت WIZZIT

27,000 تومان

> مگنا آر ایکس+MAGNARX اصل

125,000 تومان

> دستگاه افزایش دهنده سایز اکستریم(آقایان)

165,000 تومان

> صابون العذاری QUEEN LOVE

12,000 تومان

> دستگاه پرو اکستندرمگنت دار ویژه

155,000 تومان

> ژل آمیزشی آیس من پلی تایمICE MAN

22,000 تومان

> کپسول بزرگ کننده 60 عددی مکس من

85,000 تومان

> پکیج افزایش سایز آ.ل.ت 100%گیاهی وتضمینی

149,000 تومان